Pravila za dobar roštilj

May - 03
2017

Pravila za dobar roštilj

Sladokusci kažu da je najbolji roštilj na drveni ćumur !

Prilikom pečenja na roštilju morate paziti da meso, riba ne zagori čak ni na krajevima, jer lekari tvrde da ove zagoretine mogu da deluju kancerogeno. Ukoliko se dogodi da vam krajevi zagore, odsecite ih. I meso i riba biće ukusniji ako se pre pečenja drže izvesno vreme u marinadi-mešavina ulja i začina. Meso za roštilj ne treba pre pečenja soliti, jer so izvlači vodu
, pa će isteći dragoceni sokovi, i pečeno meso biće i suvlje i manje hranljivo. Najbolje da se posoli pred kraj pečenja. Meso i riba se neće lepiti za roštilj ako se pre svake nove partije roštilj premaže vinskim sirćetom.

Meso, riba krompir mogu se peći na roštilju uvijeni u aluminijumsku foliju, tako će biti brže gotovi i sočniji. Treba ih staviti na sjajnu stranu folije, krajeve pokupiti i saviti, a zatim staviti da se peku na rešetku roštilja. Teletina, riba i živinsko meso se peku na umereno zagrejanom roštilju dok su za junetinu i svinjsko meso potrebne više temperature. Manje komade treba brzo ispeći, dok se veći i deblji komadi moraju peći duže, sporije i na nešto nižoj temperaturi, da bi u sredini bili ujednačeno ispečeni.Dobro je da se posnije meso ribe u toku pečenja nekoliko puta premaže uljem ili slaninom, biće ukusnije i sočnije. Ako pre pečenja meso morate iz bilo kog razloga da operete, učinite to vrućom vodom, koja će mu zatvoriti pore i sprečiti da iscuri sok. Zatim ga osušite platnenom ili papirnom salvetom i stavite na roštilj.


 

KRANjSKA KOBASICA

Peku se na slabom žaru drvenog uglja. Ako se peku cele, nije potrebno zarezivati ih jer su dosta masne, pa ih zato treba i
lagano peći.

PEČENE PAPRIKE SA KISELIM MLEKOM

1 kg crvenih pečenih paprika (može i iz zamrzivača) – 1 deci ulja – 2 deci kiselog mleka – 2 čena belog luka – 1 veza peršuna
Paprike oprati, osušiti, ispeći na roštilju. Staviti u dublji sud, i kad se ohlade očistiti ih od ljuske.U vatrostalnu činiju poređati paprike, posoliti i posuti uljem. Kiselo mleko dobro izmutiti, dodati mu isečen beli luk, peršunov list. Ovim preliti paprike. Ostaviti da stoje u frižideru neko vreme, i služiti uz jela sa roštilja.

LOVAČKI BIFTEK

Biftek isečemo na kriške i odmah posoljen stavljamo na roštilj, koji predhodno mora biti premazan uljem(slaninom). Peče se 4-6 minuta. Iseckani suvi vrat dinsta se sa crnim lukom i belim lukom, uz dodatak vina i malo bibera. Sve se to stavi na biftek uz malo ribanog sira.

PLjESKAVICA OD GOVEDINE

600 gr goveđeg vrata – 12 gr soli – 20 gr zelene paprike – 40 gr ulja – 10 gr belog luka – 80 gr seckanog crnog luka – 2 gr bibera
Sve dobro promešati da se sjedini masa, praviti pljeskavice i ispeći na roštilju.

SRPSKA PLjESKAVICA

400 gr govedine – 200 gr svinjetine – 120 gr sitno seckane ljute papričice – 12 gr soli – 80 gr sitno seckanog crnog luka –
10 gr istucanog belog luka – 40 gr ulja
Sve dobro promešati da se sjedini masa, praviti pljeskavice i ispeći na roštilju.

SVINjSKA VEŠALICA NA ŽARU

Poslužuje se na podlozi od sitno seckanog luka. Kao ukras upotrebljava se salata, peršun, zelena paprika, i komad paradajza.


RAŽNjIĆI VRSTE I NAČINI PRIPREME

Pod ražnjićima se podrazumeva samo komadić mesa pečen na štapiću(ražnjiću). No ražnjići mogu se praviti i od drugih namirnica, kao što su razne vrste pečuraka, povrća, puževa..itd. Za ražnjiće od mesa uzima se meso od buta ili plećke. Najčešće se peku od svinjetine, ali se mogu peći i od teletine ili govedine. Ako se peku od govedine, meso se pre nego se natakne na ražnjić, stavi u ulje da odstoji najmanje 20 minuta.

KLASIČAN RAŽNjIĆ

Pri prippremanju ražnjića od svih vrsta mesa postupak je sledeći: meso se izreže na male komadiće, veličine oraha, posoli, i položi u posudu da odstoji 10-tak minuta. Kada meso treba staviti na roštilj, nataknete komade na drveni ili metalni ražnjić, i stavi se na dobro zagrejan i uljem ili slaninom premazan roštilj. Za vreme pečenja ražnjići se okreću da se podjednako ispeku obe strane. Na ćumuru za dobro pečen ražnjić potrebno je 8-12 minuta. Kada se ispeku stave se na tanjir i pobibere. Uz ražnjić se obično služi sitno seckani crni luk.

AMERIČKI RAŽNjIĆ (Shish-kabots)

1 kg jagnjeće plećke (dovoljno za 4-6 osoba) – 1 glavica crnog luka – 2 zelene paprike – 250 gr vrganja –
1 ananas, so, biber,kašika ulja
Jagnjetina se izreže na kocke veličine 3 cm, meso se položi u posudu, posoli, pobiberi po volji i prelije uljem, pa se sve dobro izmeša i pusti da odstoji 1-2 sata. Zatim se meso natakne na ražnjić, koji se stave uspravno u roštilj da se ispeče do pola. (15-20 minuta). U međuvremenu se očisti luk, vrganj, paprika, ananas koji se seče na kocke veličine mesa. Kada je meso polupečeno skida se sa štapića, a zatim se na štapić naslaže naizmenično polupečeno meso, luk, paprika, kockice ananasa i vrganja, pa se sve zajedno ponovo peče još oko 15 minuta, odnodno dok meso i ostale namirnice ne budu mekani.

PASTIRSKI RAŽNjIĆ

Na veći drveni štapić(ražanj) nataknu se naizmenično komadići mesa od govedine, teletine, svinjetine i ovčetine, zatim komad suve slanine i masne kobasice, paprike, luka i paradajza, posoli se po želji, pospe crvenom paprikom i brzo ispeče na roštilju.

CARSKI RAŽNjIĆI

Nataknu se naizmenično na ražnjić komadići gušćije jetre, mesa ćurke i slanine. Ispeku se na roštilju, slože na kuvani pirinač i preliju ugrejanim maslacem. Služe se sa čipsom ili dobro proprženim krompirom. Prilog zelena salata.